.
Terapie hrou
Nedirektivní terapie hrou překlenuje propast mezi světem dětí a dospělých. Je to dnes již zavedená terapeutická metoda, která využívá léčebného potenciálu toho nejpřirozenějšího prostředku dětské komunikace – volné hry. Zatímco dospělí obvykle vyjadřují své pocity slovy, dětem to umožňuje hra na symbolické rovině. Prostřednictvím hry může dítě v bezpečném prostředí a za nenásilné podpory terapeuta vyjádřit své emoce a zpracovat náročné a zahlcující situace. Prožitky spojené s dobrým zvládnutím zátěžové situace jsou následovány pocity úlevy a posílením sebedůvěry. Dítě si postupně začíná uvědomovat samo sebe, své pocity, svá přání a potřeby. Objevuje své schopnosti, dovednosti, ale i limity a příležitosti k růstu. Terapeut dítě přijímá takové, jaké je, pojmenovává emoce, které může zažívat, a tím mu pomáhá lépe porozumět sám sobě.
Terapie hrou podporuje zrání dítěte, buduje jeho realistické sebevědomí, učí ho rozumět vztahům a fungovat v nich. Pozitivní výsledky jsou patrné nejen v ústupu symptomů, ale také ve zlepšení sociálního začlenění a v rozvoji kognitivních schopností dítěte. Je zvláště vhodná u dětí s úzkostmi, nízkým sebevědomím nebo problémy s vyjadřováním emocí. Pomáhá také při psychogenních bolestech hlavy či bříška, astmatu, ticích nebo potížích se zvládáním emocí. Je vhodnou volbou v náročných životních obdobích dítěte (rozvod nebo rozchod rodičů, střídavá péče, vážné onemocnění nebo smrt někoho blízkého, stejně jako narození sourozence, nástup do školky, školy nebo jejich změna, stěhování atp.)
Nedirektivní terapie hrou je indikována u dětí do 10 až 12 let. Obvyklá doba trvání jednoho setkání je 50 minut a předchází jí úvodní konzultace se zákonným zástupcem dítěte.
Délka terapie je velmi individuální, závisí na osobnosti dítěte a na závažnosti potíží. Některým dětem stačí několik setkání, jiné potřebují dlouhodobou péči.
Na terapii se prosím dostavte včas, ne však dříve než 3-5 minut před jejím začátkem.